Parkurda Eylem vardı

İstanbul Offroad Kulübü tarafından Çanakkale’de 22-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Doğu Avrupa Baja Kupası 4. Ayak yarışı Baja Troia Türkiye mücadelesinin 42 katılımcı ekibi arasında ‘biri’ diğerlerinden daha farklıydı. Yeni spec Canam Maverick X3 Turbo’su kendisini farklı kılıyordu elbet, fakat daha da farklı olmasını yarışın tek kadın sporcusu olmasına borçluydu. Eylem Tekin’in bir farkı daha vardı ki, o da, rakibi olan 41 erkek sporcudan birisi ‘babası’ idi. Ali Saim Tekin, kendisi eski spec ve kendi deyimi ile daha az güçlü Maverick ile parkura çıkarken, kızı Eylem Tekin yeni ve daha güçlü makine ile en başta babası olmak üzere 41 erkek sporcuya karşı kadının gücünü temsil edecekti.

Rally Raid Team Türkiye takımı adına yarışlara katılan Eylem Tekin, yarış haftası öncesi takımın diğer tüm araçları gibi Maverick’inin de son ayar ve bakımlarının yapıldığı Maceraist’in Beykoz’daki garajında soluğu aldığında ajans kamerasına ilk röportajını da vermişti. Babası Saim Tekin tarafından aile dostları Nuri Peri’ye emanet edilen Eylem için ‘amcası’ konumundaki Peri’nin kızını dizginleyebileceğini öngörmekteydi, Saim Tekin. Ki, bu öngörüsü de doğru çıktı ve Eylem, dört gün sonunda Maverick’ini çiziksiz olarak garaja geri getirdi. Üstelik genel klasman 10’nculuğu, SSV 5’nciliği ve bir de kadınlar kupası vardı artıları arasında.

22 Eylül Perşembe günü, Maceraist’in servis alanındaki çadırının altında takım arkadaşları Barbaros Yangın ve İsrafil Akyüz ile birlikte sıralama turlarına çıkmaya hazırlanırken, az da olsa biraz gergindi. İki tur koşulan 2.8 km’lik sıralama etabında Polonyalı Tomasz Bialkowski’nin  2.16 ile en iyi zamanı yaptığı sıralama turlarında Eylem, tedbirli, temkinli bir tempo ile 41 erkek rakibi arasında 30’ncu en iyi zamanı kaydederek, ertesi gün orman etaplarına ortalarda start alma hakkını elde etmişti. Cuma sabahı yarışın en uzun etabı olan 130  km’lik Dardanos etabının ilk geçilişi ile parkura çıktı, 41 erkek rakibi ile birlikte Eylem de.. Etabın hakem masasına ulaştıklarında ise kronomoetreler 2 saat 49 dakika 30 saniyede durmuştu. Bu, yarışın tek bayan sporcusunun genel klasmanda ortalarda 18’nci sırada ama SSV klasmanında 6’ncı olduğunu işaretlemişti. Ardında kalanlar arasında diğer altı SSV sporcusu da vardı. Kısacası, ilk uzun etapta Eylem, iyi bir eylem çıkarmıştı.

Aynı tempo ile aynı etabın ikinci geçilişi için mekanikerleri tarafından servis alanından ormana uğurlandılar. Saim Tekin’in öngörüsü tutmuşa benziyordu, Nuri Peri’nin temkini Eylem’i yolda tutmuştu, üstelik 130 km’lik etabın ikincisinde 2 saat 28 dakika 54 saniyede damalı gördüler. Bu, aynı km’yi ilk geçişlerinden yirmi dakika daha hızlı olduklarını göstermekteydi. Tabii, performans artışı tabelaya da yansıdı ve Eylem Tekin-Nuri Peri ikilisi Dardanos 2’de klasmanda üç sıra yükselerek 15’nciliğe  yerleştiler, SSV’lerde 8’nci bitirmişti yarışın tek kadın sporcusu!. Günün sonunda ise Eylem Tekin, en iyi 6’ncı SSV’li olarak genel klasmanda 15’nci olarak o gece otelinde yastığına başını keyifli koyarak dinlenmeye çekildi.

Üçüncü gün, iki uzun ve bir kısa etap geçilecekti. 85 km’lik Marpessos etabının ilk geçilişinde 1.47.32’lik zamanıyla bitiren 14’ncü ekipti, Eylem Tekin-Nuri Peri ikilisi, SSV’lerin ise en iyi 9’ncu zamanını yapmışlardı. 4’ncü etap sonunda klasmanda dört sıra daha yukarıya, 11’nciliğe tırmandılar, SSV’ler arasında ise 5’nci durumdaydılar. Yarış şehre geri döndüğünde üç turluk seyirci etabı kendilerini beklemekteydi. Eylem, 4.20 km’yi 4 dakika 5 saniye 9 salisede tamamladı ve bu kendilerini yarışta 10’nculuğa çıkardı. Artık, SSV’lerin 4’ncüsü olarak sınıfın podyumuna daha çok yakındı. Aynı hızla 84 km’lik etabın startına yöneldiler, ikinci kez geçiş için. 8 saat 41 dakika 45 saniyede 85 km’yi ardında bırakan kadın baja sporcusu Eylem Tekin, günün sonunda Maverick’ini genel klasman 8’ncisi, SSV 4’ncüsü olarak garajına geri getirdi.

Artık önlerinde son gün iki etap kalmıştı; biri uzundu, sonuncu etap ise kısa. Uzun olan 98 km’lik Gordos’ta Eylem Tekin 2 saat 2 dakika 28 saniye ile 19’ncu zamanla etap finişine ulaştı. Önünde 8 SSV’li ekip vardı. Kısa ve son etaba yöneldiklerinde yarışın tek kadın sporcusunun genel klasman 10’ncusu olarak kariyerine başarılı bir çentik atmasına ramak kalmıştı. Yarışın son ve kısa etabını takım arkadaşı İsrafil Akyüz, en hızlı zamanla tamamladı. Takımın diğer pilotu Barbaros Yangın, son ve sprint etabı 5’nci zamanla geçmişti. Etabı 10’ncu zamanla tamamlayan babası Saim Tekin’den sadece bir saniye daha geç zamanla damalı gördü Eylem Tekin. Yarışı genel klasman 10’ncusu, SSV 5’ncisi olarak bitirmeyi başaran Eylem Tekin, bu başarısına sevindiği kadar, tecrübeli kopilotu Nuri Peri’ye de katkısı için büyük bir teşekkür borçluydu. Kendisi bir kez daha Çanakkale’nin geçilemez olduğunu yaşayarak gören babası Saim Tekin’in, bajacı kızı Eylem için öngördüğü temkinli yarış taktiği işe yaramıştı. | Aydın Hoşgör, Ralli Ajansı, 29 Eylül 2022 : 22.40

Yorum yaz

Arşiv

Kategoriler

Giriş