Hedefimiz bu yıl tecrübe kazanmak

Dört yıl önce off-road hobimizi yapmak için Lada Niva marka aracımızı aldık. Gerekli bakımları ve off-road donanımlarını yaptıktan sonra kabiliyetinin özellikle arazi ortamında çok yüksek ve elverişli olduğunu gördük. Profesyonel modifikasyonlarla, yükseltme kitleriyle donanım seviyemizi arttırdık. İyi bakılmış, orijinal yedek parça ile bakımları yapılmış bir Niva’nın düşünülenin aksine çok sağlam olduğunu ve düşünülenin aksine sürekli kırılan araçlar olmadığını anladık. Çeşitli marka ve model arazi araçları ile beraber zorlu şartlarda başarılı parkurlar gerçekleştirdik. Yine aynı dönemde Nivagarageoffroad kulübünü kurduk. Bizim gibi bakımlı donanımlı ve düzgün Niva araçlarını bir çatı altında toplamaya çalıştık.

Niva’nın arazide ki başarısını gördükten sonra, değerini olması gereken yere taşımak için aslında motor sporlarına da dahil olmamız gerektiğini fark ettik. Yarış koşulları için fazla donanımlı, yüklü olmasına rağmen 2005 model Lada Niva aracımızla 2019 transanatolia Rally Raid yarışına raid kategorisinden katıldık. Raid kategorisi herhangi bir tecrübemiz olmadığından bize çok fazla şey kattı. O atmosferi ve rally raid disiplinini hem de araca ilişkin teknik gereksinimleri test etmiş ve öğrenmiş olduk. Bunun yanı sıra çok büyük dostluklar edindik. Buradan aldığımız veriler ışığında Türkiye Distribütörümüz Sever Oto Otomotiv ile bir araya geldik ve motor sporlarındaki hedeflerimizi anlattık. Bu hedefler doğrultusunda bizimle paralel bir yolda ilerleyip destek olma sözü verdiler. Akabinde Isoff tarafından Çanakkale’de düzenlenen Doğu Avrupa Kupası 5’nci ayağı olan Baja Troia yarışına Sever Oto Otomotiv ile birlikte 2 Lada Niva olarak katıldık. İki araçta yarışı başarıyla tamamlayıp 3 ve 4’ncülük elde ettiler. Bu yarışlardan sonra Sever Oto ile tekrar bir araya gelip toplantılar düzenleyerek aracımızı raid’den racing kategorisine geçmek için planlar yapmaya başladık.

Bunun üzerine 2018 model Lada Niva satın alıp, raid kategorisinde elde ettiğimiz tecrübeler ışında diferansiyel oranları, diferansiyel kilitleri, amortisör ve helezon yaylar gibi modifikasyonlar yapıp aracımızı hazır hale getirdik. Eksikliğini hissettiğimiz tecrübe farkını gidermek için bu yıl düzenlenecek tüm raid yarışlarına katılma kararı aldık. Bu seneki yarışlar ile hem pilot co-pilot hem de yaptığımız modifikasyonların ne kadar verimli olup olmadığını göreceğiz ve tecrübemizi arttıracağız. Ayrıca motor ve şanzıman ile ilgili ne modifikasyonlar yapmamız gerektiğine karar vereceğiz. Önümüzdeki ilk yariş olan 2020 Transanatolia Rally Raid yarışına pilot olarak Ertuğ Örentel ve Co-pilot olarak Sercan Yüce katılacak. 2021 hedefimiz ise Baja disiplininde ve Transanatolia’da racing kategorisine katılıp Lada Niva’yı başarıdan başarıya koşturmak. 2021 de yine Sever oto Otomotiv en büyük destekçimiz ve yanı sıra ar-ge noktasında Rusya Lada Fabrikasının sport departmanın da desteğini almak için yazışmalarımız başladı. Onların da bize olumlu bakışlarıyla karşı karşıyayız. Bu sene raid’de başarılı sonuçlar almak, Rusya Lada sport departmanı ile iletişimimizi daha da güçlendirmek ve desteğini almak tek arzumuz. | Ralli Dünyası Dergisi, Sayı 63’te yayınlanmıştır. | 5 Temmuz 2020 : 23.00

 

Yorum yaz

Kategoriler

Arşiv