Şampiyonluk kapıya geldi

Şahintepe tırmanma yarışı için gittiğimiz Gemlik’te çok heyecanlı, eğlenceli şenlikli bir hafta sonu geçirdik. İstanbul’a bu kadar yakın ve güzel bir belde var da bugüne kadar nasıl radarıma hiç girmemiş şaşırdım doğrusu. Gemlik sahilinden bakınca karşı kıyıda muhteşem manzarası ile Mudanya kıyıları, yarış etabı içerisinden de tüm güzelliği ile Gemlik körfezi görünüyor. Bu körfezin ticari bir liman haline dönüşmüş olması ise son derece üzücü bir durum.

Yarıştan birkaç hafta öğrendim ki bu etap 90’lı yıllarda bir çok kez Türkiye Tırmanma Şampiyonası finallerine ev sahipliği yapmış çok meşhur ve efsane bir etapmış. Ancak 90’lı yıllarda benim gözüm go-kart yarışları dışında hiçbir şey  görmediği için, ben daha önce Şahintepe’de hiç yarışmadım. Son derece teknik bir etap, asfalt var, kısmen toprak var, zemin yer yer çok düzgün, yer yer ondüle, bazı virajlar dışa meyilli ve otomobili dışarıya atıyor, bazıları ise oval pist gibi içe meyilli ve son derece kuvvetli tutunma sağlıyor. Hızlı düzlüklerden bozuk zeminli spagetti virajlara girişler var ve 7200 m’lik etabı ezbere geçmek te pek öyle mümkün değil. En çok zaman kazanabilinecek kısımlardan birisi yarışın son 1500 m’si ama öncesindeki dolambaçlı virajlar çok yanıltıcı. O virajlardan çıkıp ta seyirci topluluğunu geçince, bitmiş gibi gevşiyor insan ama aslında çok süratli katedilebilecek ve zaman kazanılabilecek 2-3 düzlük daha var.

Otomobilim yarışta hiçbir sorun çıkartmadı. Yarış öncesi hazırlıkları takım olarak çok ciddiye aldığımızı ve şanssızlık veya sürücü hatası dışında mümkün olabildiğince hata payı bırakmamaya çalıştığımızı, önceki röportajlarımızda da sizlerle paylaşmıştım. Bu sezon Pirelli ile yarışıyoruz, yine bunu bozmadık. Yarış esnasında da hiçbir setup değişikliği yapmadık. Zaten bence Şahintepe’de başarılı olabilmenin tek yolu doğru çizgi üzerinden düzlüklere olabildiğince hızlı çıkabilmek. Setup değişikliği yaparak bozuk zeminli dar virajlarda diğer yarışçı arkadaşlara karşı avantaj yaratmak pek mümkün değil.

Yarışa 30’dan fazla yarışçı arkadaşımız katıldı. Yarış ve ödül töreni esnasında seyircinin ilgi ve desteği de muhteşemdi. Benim için en komik anı, yarıştan bir gün önce Gemlik kordonunda akşam yürüyüşüne çıkınca, arabamın resmini birçok ilan panosunda görmek oldu. Genç bir çift de panonun önünde resimlerini çekmem için benden ricada bulununca, içimden ‘o benim’ dedim ama utanıp söyleyemedim.

Yarışta yaşadığımız bir başka güzellik ise belediye başkanı Uğur Sertaslan’ın önce Erhan’ın (Akbaş) sonra da Hakkı’nın (Ağaoğlu) otomobilleri ile iki antrenman çıkışı yapması oldu. İnsan böyle yeni deneyimlere açık idarecileri görünce pek bir memnun oluyor. Bu sefer podyumda şampanya vardı. Erhan bu hoş sürprizi yapınca, bizler de adettendir diyerek ister istemez şişeyi çalkalayıp, biraz suladık ortalığı. İstemeden de olsa ıslattığımız kaymakam beyin memnuniyetsizliği anında yüzüne vurdu ama yarış heyecanı ile oluyor böyle taşkınlıklarımız. Herkesin hayat görüşüne saygımız var; kaymakam beye de özrümüzü iletelim buradan bu vesileyle.

Bu sezon 5. yarışımızı da geride bıraktık. Takım olarak çok da emek veriyoruz onun için söylemeden de geçmek istemiyorum. 2019 sezonunun 5 yarışında da genel klasman birinciliği, en iyi takım ve en iyi zaman kupalarının hepsini aldık. Üçüncü kez Tırmanma Şampiyonluğu ve Takımlar Birinciliği de kapıya geldi sayılır. | 15 Eylül 2019 : 09.00

Yorum yaz

Kategoriler

Arşivler

Videolar