Bener Baş’tan tam sezon

İstanbullu baja sporcusu Bener Baş, bu yıl tam sezon takip etmeyi hedefliyor! Hem TransAnatolia ve Rally Halikarnassos hem de İsoff Baja Troia gibi uzun soluklu yarışlara katılırken, Federasyonun baja kupasına katılmayı da hedefleyen Bener Baş,, aynı zamanda üyesi de olduğu İstanbul Offroad Kulübü’nün (İsoff) düzenleyeceği Kenan Çarpışantürk Baja Kupası’nda rekabet edecek. Hem maratonlara ve hem de challenge için aynı yarış aracı ile katılmayı planlayan Bener Baş, bu nedenle yarış aracında iyileştirmeler yaptırdı.

Baja ve extreme yarışlarına katılacağı aracı için hızlı dönüşümler yapacakları söyleyen Bener Baş, ajansa yaptığı açıklamada 35 inç lastikler taktıklarını, buna göre de kaportada bazı tadilatlar yapıldığını söyledi. Extreme offroadlar için aracın öne ve arkasına vinçler taktıran Bener Baş’ın (solda) verdiği bilgilere göre, ön ve arkaya diferansiyel havalı kilitler takıldı ve tüm yapılanlar İsoff’un extreme etkinlikleri sırasında test edildi, başarılı performans gösterdi.

Yapılan tüm bu değişiklikleri bajalar öncesi aracı hafifletmek adına sökeceklerini anımsatan Bener Baş, aracın rutin bakımları dışında motorda bir değişiklik yapmadıklarını ama süspansiyonda bazı iyileştirmeler olduğunu ekledi. Ironman marka üst salıncaklar taktıklarını, güvenlik konusunda rollcage’de bazı ilave bazı emniyetler yaptıklarını ekleyen Bener Baş, aracın ağırlık merkezlerinde de iyileştirme yaptırtarak, depoyu geriye kaydırmakla ağırlığı biraz arkaya doğru çektikleri için aracın oldukça dengeli olduğunu savundu.

Prensip olarak, yapılacak olan bütün bajalara yine eşi Nazifer Baş ile birlikte katılmayı düşündüklerini ifade eden Bener Baş, bu yıl yarışlara takım olarak değil ferdi olarak katılacaklarını açıkladı. Mekanik anlamda iyi bir ekip oluşturarak tecrübe kazandıklarını, bunun için de offroad denemelerine çıkıp, testler yaptıklarını aktaran Bener Baş, aynı zamanda mühendislik firması olan kendi şirketleri Aksis Fire bünyesinde mekanikleri olduğunu, bu arkadaşlardan birinin geçen yıl TransAnatolia’da teknik destek verdiğini anımsattı. Baş, kendi imkanlarıyla ve dışarıdan teknik destek almadan, parkura çıkacaklarını ekledi. Bener Baş, İsoff’un chalenge yarışlarına da Çanakkale Baja Troia’ya da katılacaklarını yeniledi, altyapı servis araçları konusunda yakınmaları anımsatarak servis aracı yapımında uzman servis eksikliğine dikkat çekti. | Aydın Hoşgör, Ralli Ajansı, 17 Nisan 2021 : 12.15

Yorum yaz

Arşiv

Kategoriler

DİL SEÇİMİ

Giriş