“Dakar’a katılmak, bütçe meselesi”

2022 Sezonu bizim için çok keyifli geçmedi. Birkaç yarış eksiğimiz oldu. Yarıştığımız yarışlarda da ya araç arızası ya sağlık sorunu yaşadık. Bu yüzden sezonun tam takip edemedik ama sezon keyifli oldu, İsrafil’in önderliğinde yaşandı, tüm sezon. Son yarışta birinci olamadı ama puan farkı açık olduğu için sezon birincisi oldu. SSV’de katılım arttığı için de sezon çok rekabetçi geçti. Bence bu sezon hak ettiği ilgiyi görememiş olsa da baja, otomobil sporları içinde en keyifli, en hararetli disiplin. Yapısı gereği çok fazla seyircinin izleme şansı olmayan bir yarış tarzı olduğu için dışarıdan fazla rağbet görmüyor. Bu sezon yarış başına ortalama katılım 15’e ulaştı. Hedef, bu sayının biraz daha artması, ki daha keyifli yarışlar olsun. Yeni sezonda ulusal olması halinde yeni katılımlar olabilir. Kupa iken Türkiye 1’nciliği, şampiyona olursa ulusal şampiyonluk sıfatı alınıyor. Bunun getirdiği bir heyecan olabilir. Son baja yarışına katılan offroadçular oldu. Oradan da artı katılım gelebilir, çok keyif aldıklarına dair duyumla aldık. Böylece hem katılım sayısı artabilir hem de federasyon tarafından gerekli ilgi gösterilir.

2023’te kategori konusunda değişiklik yapma ihtimalimiz var. SSV yarışıyorduk belki T1 kategorisinde yarışma ihtimalimiz olabilir. Ya T1 araç yapma ya da yurt dışından hazır yapılmış bir T1 alma düşüncemiz var. Türkiye Baja Şampiyonası’nı takip ediyor olacağız ama aynı zamanda bu sene Avrupa Şampiyonası yarışları da var. FIA’ya uygun T4 aracı yapmak veya almak ta gündemimizde. Bu durumda FIA yarışlarına katılmak öncelik olabilir. Avrupa’da derece yapmak hedefimiz. 2022’de sezon İsrafil ile birlikte Doğu Avrupa Kupası’nda dereceler aldık ve hedeflerimize ulaştık. Şimdi Avrupa şampiyonasını denemek istiyoruz. Bu T4 ile mi, T1 ile mi olacak, önümüzdeki haftalarda buna karar vereceğiz. Bu sezon ulusalda SSV hedefimiz tabii ki birincilik. Bir önceki sene Türkiye 2’ncisi olmuştum. 2022’de yarışlar biraz yarım kaldı benim için. 2023’de SSV’de yarışacak 8-10 ekip olur. Bunlar arasında şahsi hedefim podyum ve birincilik olur.

Konuştuğumuz gün itibariyle Dakar’ın üçüncü günü geride kaldı. Dünyanın en iyi sporcuları orada mücadele ediyor. Dakar, bir sürpriz yarışı. Dün çok iyi yapan bugün bir sıkıntı yaşaya biliyor.  Müthiş bir efor, müthiş bir enerji gerektiren bir yarış. Sadece pilotluk değil, çok üst düzey fiziksel güçler gerektiren bir yarış. Her gün 500-600 km süratli özel etaplarda yarışılıyor. Yapılan zamanlardan etapların çok süratli olduğunu görüyoruz. Baja sporuna gönül vermiş herkesin ulaşabileceği maksimum yarışın adı, Dakar. Baja’yı seven herkesin hayali. Biz de bugün keyifle seyrediyoruz. İnşallah önümüzde 1-2 yıl içinde katılmak konusunda biz de hayallerini kuramaya başladık. Dakar’da favorimiz Nasser AL Attiyah. İlk 1-2 gün biraz geride kalmıştı ama bugün hem Loeb hem Sainz’in başlarına sıkıntılar geldiği için Attiyah öne çıktı. Al Rajhi de var, hem iyi giden bir pilot hem Arabistanlı olması nedeniyle iyi bildiği yerler. Üçüncü günde farkı açan Attiyah başına bir sıkıntı gelmezse favorim.

Açıkçası Dakar’da podyuma çıkabilmek için öncelik bence ‘para’. Bu çok net belli, çok büyük bütçeler. Ülkemizden katılım olursa hedef bitirebilmek olmalı. Avrupa’dan bile o kadar üst düzey katılımlar oluyor ki adamların hedefleri ilk 20. O tarz sporcuların o bütçelerle ilk 20’yi hedeflediği yerde bizlerin bugünkü hedefi bitirebilmek. Her klasmanda 50’şer araç var. Dünyanın en iyi ilk 50’si orada, onların arasında ilk 20’ye gelmek te onlar için iyi bir başarı. Bizler için podyum çok uzak bir hedef. Dediğim gibi Dakar’a katılmak tamamen bir bütçe meselesi. Bizde buraya katılacak ekipler var ama podyumu görebilir miyiz derseniz, şahsen podyumu çok beklemiyorum. Çok profesyonel ve fabrika takımlarının limitsiz bütçelerle katıldığı bir yarış. 2024 olmasa da 2025’de bizim ekiplerden 1-2 katılım söz konusu olabilir. Bunlardan biri olmayı elbette isterim ama kısmet.
4 Ocak 2023 : 14.00

Yorum yaz

Arşiv

Kategori

Giriş