“Yarışarak hayatta mutlu olan insanlarız”

İstanbullu baja sporcusu Burak Ayvaz, yeni sezon öncesinde Ralli Dünyası Dergisi’ne verdiği röportajda hedefinin sınıf değil genel klasman olduğunu söyledi.

-Pandemi dönemi, iş, özel ve spor hayatınızı nasıl etkiledi?

Pandemi hepimizin hayatından çok büyük değişikliklere sebep verdi. Hiçbirimiz artık eskisi gibi yaşayamayacağız. Belli bir mesafe, belli bir izolasyon gerekecek. Büyük organizasyonlarda ise daha dikkatli, daha özenli olarak yine yarışlar düzenlenecek. Biraz daha normalleşmek için ise 2-3 sene daha var. Her şeyin hemen bu veya önümüzdeki sene olabileceğini sanmıyorum.

– 2021, sizce nasıl bir sezon olacak?

Geçen sene de takvimler açıklanmıştı ama gelişen durumlara göre iptal edildi. Bu sene için ben de daha bir ümitliyim ama halen pandeminin ne olacağını bilemediğimiz için, her an iptal edilebilir diye kafamda soru işaretleri var.

-Siz ve aracınız sezona hazır mısınız?

Zaten yarış sonrası bütün bakımlarını yaptıktan sonra arabamızı o şekilde kaldırıyoruz. Yarış başlamadan önce bakım yapmak tarzında değil. Son bir rötuşlar veya antrenman soracak olursanız, bir yıldır hepimiz yatıyoruz. Antrenman yapmıyoruz, araba yatıyor, biz de yatıyoruz.

-Bu sezon veya sonrası için araçta yapmayı düşündüğünüz bir şeyler var mı?

Aracımda yapabileceğim modifikasyon kalmadı gibi. Her şeyi ile dört dörtlük durumda. Yapacağım modifikasyon geliştirmek adına kendime olur. Daha öncesinde araç bana az geliyordu, şimdi araç beni geçti, benim aracı yakalamam lazım. Biraz daha fazla üstünde olur da antrenmanlarımı sıklaştırırsam, daha iyi bir ikili oluruz.

-Bir yıldır yarış yapamadınız, kondüsyonunuz ve yarış motivasyonunuz ne durumda?

Yarış motivasyonu derken, zaten içimizde müthiş bir istek ve arzu var. Şu anda hepimiz yarışmak istiyoruz. Yarışarak hayatta mutlu olan insanlarız. Bu dönemde evde oturmak zorunda kalmamız, hepimizi anormal sıktı. Aynı zamanda biraz da kilo aldırttı. Hepimiz dört gözle yarışları bekliyoruz.

-Bu sezon takvimi planınızda hangi yarışlar var?

Normalde sezon takvimim hep Bulgaristan yarışı ile başlardı ama bu yıl yurt dışına gitmeyeceğim. Bana en yakın yarış olarak Bodrum görünüyor. Halikarnassos, benim için vazgeçilmez, en sevdiğim yarış. İsoff’un yapacağını duyduğum 3 ayaklı challenge cup var, mutlaka takip etmeyi düşünüyorum. Ayrıca Extreme olarak duyduğum 1-2 yarış da olabilir. Bunlardan biri trophy, ki Dost kulübü ilgileniyor. Birisi de İsoff’un extreme offroad yarışı. Büyük ihtimal onları da takip edeceğim. Tosfed Baja Kupası takvimini tam bilmiyorum, Bursa, Denizli olabilir. Sanırım bu kupa fazla gelir. İsoff’un Çanakkale yarışına da katılacağım.

-Yarışların yapılabilir olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Baja ile birlikte yarış düzenleyen organizasyonlar da arttı. Biz yarışçılar için mükemmel bir ortam. Keşke hepsini hayata geçirseler de herkes bir noktalarda ucundan tutabilse. ‘Yapılacak mı, yapılmayacak mı?’ sorusu hala herkesin kafasında cevapsız.

-Nasıl bir sezon olmasını bekliyorsunuz?

Esasında ülkemizdeki araçlar da çok gelişti. Çok değişik spesifikasyonlarda çok farklı standart araçları yürütmek üzere araziye uygun olarak dizayn ediyorlar. Motor güçlerini arttırıp, antrenmanlar yapıyorlar. Gün geçtikte bu işin skalası çok yükseklere çıkıyor. Herkes Paris Dakar seyredip, oradaki araba dizaynları alıp motorları biraz daha uydurmaya çalışarak başarılı araçlar yapıyor. Özellikle pick-up’lar bu konuda öne çıkacak gözüküyor. Yarışarak göreceğiz. Bizim artı noktada olduğumuz noktalar var, onlarında artı noktada oldukları noktalar var. Düzlüklerde onlar yürür, arazide biz yürürüz.

-Zor bir sezonda, hedefleriniz neler olabilir?

Her yarışa girdiğimizde bizim ilk hedefimiz 1’nci olmak. Hiçbir zaman 2’nciliği düşünmedik. Karşımızdaki araç skalasını göz önünde bulundurarak kendi sınıfımdaki araçlar arasında yine en tepelerde olurum. Ama ben, genel klasmanda yer kovalamaya çalışacağım. Benim hedefim genel klasman. Çok daha keyiflidir. | 26 Şubat 2021 : 15.00

Yoruma kapalı