Bizim için zor ve kötü bir sezon oldu

Bugün güzeldi. Rahat başladık, önceki yarışlardan olan puan farkımızdan dolayı bir stresimiz yoktu. Hedefimiz sadece yarış bitirmekti, podyumu ise hiç hedeflemiyorduk. Böyle bir beklentimiz yoktu ama arabaya binince işler değişti. Sonuçta genel Klasman 2’ncisi olarak bitirdik yarışı. Bir sıkıntımız olmadı, rahat bitirdik, güzel bir yarıştı. Orman etabı uzundu, öncekine göre biraz uzatılmıştı. Araba ile de bir sıkıntı yaşamadık ama alışmak konusunda biraz zorlandım. Benim arabamdan farklı, bir de ilk kez kullandım, daha önce kullanma fırsatım olmadı, direkt starta gittim. Bunun yabancılığını çektim. Son etapta en hızlı zamanı yaptık, Erkan Birinci ile çekişiyorduk. Son etapta 5 saniye geçtik.

2017 zor ve kötü bir sezon oldu bizim için. En azından burada (İPSK Cup) yüzümüz güldü. Bundan dolayı mutluyuz. Yarışta rekabet vardı, Can-am’larla çok uğraştık. Güzel gidiyorlardı. Haliyle onlar da bizimle uğraştılar. Herkes birinci olmak için yarışt. Güzel gidiyorlar, arabaları de güzel. Onlar da arabalarına alışmaya başladılar. Her şey keyifliydi. Sezon Trans Anatolia’da talihsizliklerle başladık. Bir suya girdik ve başımıza talihsizlikler geldi. Podyum hedefliyorduk, 4’ncü bitirdik. Çanakkale’ye gittik, dedik ki ‘yüzümüz burada güler, podyumda bitiririz’. Ama Çanakkale’de de takla attık, 55 metreden aşağıya uçtuk. Orası da olmadı. En son, üçüncü sansımız burasıydı. Burayı yaptık, kupayı aldık. 2017’de çok şey yaşadık ama en çok Çanakkale’de attığımız takla aklımda kalacak.

2018’de devam edeceğiz elbette ama takvimler açıklanmadığı için biz de tam olarak ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ulusal offroad şampiyonası düşünmüyoruz yine, baja tarzı yarışlar yapacağız. Doğu Avrupa Baja Kupası’nı takip etmek istiyoruz ama aynı durum onlar için de söz konusu. Takvimle ilgili herhangi şeyleri oluşmadığı için biz de planlama yapamıyoruz. Buradaki yarışlarla çakışıp çakışmayacağını bilemiyoruz. Bu yüzden de bütçe planlaması yapamıyoruz, her şey askıda bekliyoruz. 2018 için aracımızın ön kısmını tamamen Mitsubishi L200 olarak revize ediyoruz. Bu sürprizdi, sizin vasıtanızla ilk kez buradan açıklamış oluyoruz. Aracı güçlendirmek konusunda herhangi bir şey yapmayacağız, aynı stabil şekilde devam edeceğiz. Çok şey oturdu, belki ufak tefek geliştirmeler olacaktır.

Baja’nın offroad’u gölgede bıraktığını önümüzdeki sezonun katılımları gösterecek. Bugünden bir şey söylemek çok erken ama keyif anlamında uzun km’li yarışların daha keyifli olduğunu katılan arkadaşlar gördüler en azından. Maliyetlere baktığınız zaman da tüm sezonu yapıp toplamda 200 km yarışmak yerine bir yarış yapıp binlerce km yarışmak daha mantıklı. Araçlar daha az yoruluyor. Daha keyifli oluyor. Bu yarışta uzun olan orman etabından yana bir sıkıntımız olmadı, biz de bu sezon öğrendik bunu, diğer yarışlardan alışmıştık, maraton koşmayı. Etap bitsin artık, diye hiç içimden geçirmedim. Yarış boyunca da mekanik bir sorun yaşamadık. 90 km’lik etaba çıkarken yanımıza stepne dahi almadık! Yarışta start-finiş yapmamız dahi bize yetecekti. Hiçbir şeyi riske atmayacağız diye yanımıza stepne dahi almadık. Maşallah diyeyim, bu sefer bir sıkıntı yaşamadan bitirdik.

 

 

Yorum yaz

Arşiv

Kategoriler

Videolar

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.