Galip Atar, Monza’dan puan ile döndü

160403-gatar-monza-1

Galip Atar, İzmir’de 9-10 Nisan tarihlerinde organize edilecek Türkiye Pist Şampiyonası’nın ilk ayağı öncesinde Ferrari Challenge Europe Monza yarışına katılarak sezona sürpriz bir başlangıç yaptı. Milli sporcu, ilk kez direksiyonuna geçtiği Ferrari 458 Challenge EVO ile ilk kez çıktığı Monza Pisti’nde birçok talihsizlik yaşadı. Geçen yılın Avrupa Şampiyonu İsviçreli Octane 126 takımıyla katıldığı yarış öncesi testin büyük bölümüne otomobilde meydana gelen bir arıza nedeniyle katılamayan Galip Atar, sıralama turlarında da aracın onarılma süreci devam ettiği için zaman alamadı.

İlk yarışın henüz ilk turunda pistte sarı bayrak uygulaması olmasına rağmen İtalyan rakibinin sol arka tekerleğin olduğu yerden çarpması sonucu ağır hasar alan otomobilini güçlükle pit alanına getirebildi ve 17 dakika kaybederek yarıştaki iddiasını kaybetti. İkinci gün sıralama turlarına fren sisteminde yaşanan bir kırılma nedeniyle katılamayarak derece alamayan Atar, ikinci yarışta ise elektronik arıza nedeniyle büyük güç kaybı yaşadığı otomobiliyle finiş gördü. Tüm bu olumsuzluklara rağmen antrenman amacıyla katıldığı yarışta geçen yılın Avrupa Şampiyonu takım arkadaşı Bjorn Graossman’ı da geride bırakarak 8. sırada yarışı tamamlama başarısı gösterdi.

Galip Atar, yarış sonrası yaptığı açıklamada “Önümüzdeki hafta İzmir Park’ta organize edilecek ilk ayak yarışı ile başlayacak olan Türkiye Pist Şampiyonası öncesi hazırlık ve antrenman amaçlı katıldığımız Ferrari yarışında ne yazık ki birçok şanssızlık yaşadık. Serinin en profesyonel takımlarından olan geçen yılın Avrupa Şampiyonu Octane 126’nın tahsis ettiği otomobilde iki gün boyunca meydana gelen arızalar pistte tam performans sergilememize bir türlü müsaade etmedi. Mekanik sporlarda her zaman bu tür şeylerle karşılaşmak mümkün. Farklı bir pistte farklı bir otomobil ile start almak, aralarında birçok şampiyonun bulunduğu 43 pilotla mücadele etmek önemli bir tecrübe. Özellikle Ferrari Challenge Dünya Şampiyonu Max Blancardi ile hafta sonu boyunca çalışma ve önemli paylaşımlarda bulunma imkanımız oldu. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen pilotajımı başarılı bulması ve şampiyonada iddialı konumda görmesi gurur vericiydi. Türkiye Pist Şampiyonası bu yıl çok daha rekabetçi geçecek. Ben de BMW 3.20TC otomobilimiz ile Super Grup’ta şampiyonluk yarışının içinde olacağım”dedi.

 

Yorum yaz

Kategoriler

Arşiv